• 1
  پاسخ به سوالات
 • 2
  انتخاب متخصص دلخواه
 • 3
  توافق قیمت با متخصص
 • 4
  اتمام پروژه

اجرای سازه نگهبان خرپایی

خدمات سازه نگهبان خرپایی، معرفی بهترین شرکت‌های مجری سازه نگهبان خرپایی، هزینه اجرای سازه نگهبان خرپایی، ثبت درخواست آنلاین اجرای سازه نگهبان خرپایی

اجرای سازه نگهبان خرپایی متداول‌ترین روش گودبرداری در مناطق شهری جهت گودهایی با عمق متوسط است. پایدار سازی گود با استفاده از سازه نگهبان خرپایی به دلیل انعطاف در اجرا و ایمنی جداره گود، در مناطق شهری به ویژه در ساختمان‌های بلند و برج‌ها در مجاورت با منازل مسکونی بسیار کارآمد است. برای پیدا کردن مجری سازه نگهبان خرپایی به کارگشا مراجعه کنید.

اعضای اصلی سازه نگهبان خرپایی

 • عضو قائم
 • عضو مایل
 • ریشه عضو قائم
 • پی عوض مایل
 • اعضای افقی

طراحی سازه نگهبان خرپایی

طراحی سازه نگهبان خرپایی به دو روش دستی و دیجیتالی انجام می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

طراحی سازه نگهبان خرپایی به صورت دستی

در این شیوه از طراحی به مشخصاتی مانند چسبندگی خاک، زاویه اصطکاک داخلی، عمق گودبرداری، سربار، فواصل سازه نگهبان، مقاطع اعضای قائم، مورب، سازه خرپایی، طول شمع، ابعاد پی و دیگر جزئیات اجرای سازه نگهبان خرپا را ارائه می‌شود.

طراحی سازه نگهبان خرپایی دیجیتالی

طراحی سازه نگهبان خرپایی با استفاده از نرم افزارهای اجزای محدود مانند پلاکسیس تری دی (Plaxis 3D) انجام می‌شود که معمولا به نتایج سبک‌تری نسبت به طراحی دستی می‌رسد. در این روش با توجه به سختی خمشی و محوری اعضای عمودی، مایل و خرپایی شبیه سازی انجام شده و تغییر شکل عوارض مجاور گود محاسبه می‌شود.

مراحل اجرای سازه نگهبان خرپایی

پس از تخریب ساختمان قدیمی و برداشتن آوارهای اولیه و رساندن سطح خاک به تراز خیابان، اقدامات و ماشین‌آلات لازم جهت حفر چاه‌های قائم که اولین کار در اجرای سازه نگهبان خرپایی است، در نظر گرفته می‌شود.

حفر چاه قائم

در پایدار سازی گود به روش سازه نگهبان خرپایی مانند اجرای شمع فلزی در روش میخ کوبی (نیلینگ) و مهارگذاری (انکراژ) باید چاه اعضای قائم، قبل از شروع خاک‌برداری، حفر شود. جانمایی این چاه‌ها به وسیله نقشه برداری و با توجه به نقشه‌های اجرایی انجام می‌شود.

نکته

به منظور بتن ریزی ریشه اعضای قائم، کف این چاه‌ها از تراز کف شالوده پایین‌تر است.

اجرای اعضای قائم

غالبا مقطع اعضای قائم (ستون خرپا) به صورت زوج نیمرخ آی پی ای (IPE) یا نبشی است. اعضای قائم را به صورت عمودی در چاه قرار داده و به طور کامل به دیوار چسبانده و در ریشه شمع فلزی بتن ریزی انجام می‌شود.

نکته

 • ریشه شمع فلزی حدود ۲۵ درصد عمق گود بوده و قطر چاه‌ها حدود ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر است.
 • جهت گیرداری بهتر عضو قائم در بتن ریشه، قطعات نبشی یا ناودانی به عنوان برش گیر به عضو قائم جوش می‌شود.
 • جهت عملکرد مناسب سازه نگهبان خرپایی شمع‌های فلزی باید به طور کامل به دیواره گود تکیه داده شوند تا تغییر شکل‌ها به حداقل رسد.
 • به منظور چسبیدن کامل عضو قائم به دیوار، پشت آن با مصالح مناسبی که حداقل مقاومت فشاری خاک آن قسمت را داراست، پر شود تا هیچ گونه فضای خالی بین عضو قائم و دیوار باقی نماند.
 • پس از نصب عضو قائم، گودبرداری به صورت شیب‌دار با نسبت 1 به 2 (به ازای هر 2 متر ارتفاع 1 متر عرض خاک) در کناره‌های گود انجام می‌شود.
 • خاک‌برداری در بقیه قسمت‌های گود تا رسیدن به عمق زیر فونداسیون بلامانع است.
 • درصورت امکان در حین گودبرداری به‌صورت مرحله‌ای خاک‌های جلوی سازه نگهبان جهت نصب عضو مورب سازه برداشته شود.

اجرای اعضای مایل

قاعدتا باید پس از اجرای اعضای قائم سازه نگهبان خرپایی باید اعضای مایل اجرا شوند ولی با توجه به وجود خاک، امکان اجرای اعضای مایل نیست؛ بنابراین ابتدا جلوی اعضای عمودی به صورت شیب پایدار خاک‌برداری شده و سپس اعضای مایل نصب می‌شود.

اعضای مایل در بالا به اعضای قائم جوش می‌شوند و در پایین توسط صفحه ستون روی شالوده قرار داده می‌گیرند. همچنین برای حفظ یکپارچگی عملکرد سازه نگهبان خرپایی، اعضای مایل به وسیله شناژ با یکدیگر و متصل می‌شوند.

نکته

بعد از رسیدن به تراز خاک‌برداری زیر فونداسیون و قرار دادن صفحه ستون در محل مناسب (روبروی ستون‌های خرپا) عضو مورب اصلی خرپا را با مقطع درج شده در نقشه‌های سازه نگهبان، از یک طرف به صفحه ستون و از طرف دیگر به المان قائم سازه نگهبان متصل می‌نماییم. اولین عضو افقی سازه نگهبان را نیز در همین مرحله نصب می‌کنیم.

اجرای شبکه فولادی و بتن پاشی (شاتکریت)

پس از اجرای اعضای قائم و مایل نوبت تکمیل سازه نگهبان خرپایی است در این مرحله اعضای افقی و مورب خرپایی به اعضای قائم و مایل اصلی جوش داده می‌شوند.

بعد از نصب اعضای افقی و مورب خرپایی، عملیات خاک‌برداری به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود و پس از آن شبکه فولادی روی دیواره گود نصب شده و بتن پاشی (شاتکریت) انجام می‌گیرد.

اتصال سازه نگهبان خرپایی به یکدیگر توسط اعضای مهاربندی

در انتهای اجرای سازه نگهبان خرپایی، به منظور عملکرد مناسب و یکنواخت خرپاها و همینطور جهت جلوگیری از کمانش خارج از صفحه خرپاها؛ خرپاهای مجاور توسط اعضای مهاربندی به یکدیگر متصل می‌شوند.

اعضای مهاربندی در اسرع وقت و با پیشرفت عملیات خاک‌برداری پس از نصب اعضای قائم و مایل باید اجرا گردد.

نکته

عملیات خاکبرداری مرحله به مرحله و همزمان با تکمیل سازه خرپا ادامه می یابد تا اولاً خاک کنار دیواره‌ها و ثانیاً سازه خرپا به‌صورت کامل (مطابق با نقشه‌های اجرایی) ساخته شود.

 

ما سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا هستیم و با فراخوان متخصصین واجد شرایط و اخذ ضمانت از آنها، امکان رفع نیازهای یکایک هموطنان عزیزمان را در حوزه ساخت، بازسازی، تعمیر ونگهداری ساختمان ها مهیا کرده‌ایم. ما در معرفی، تعیین قیمت، اجرا فنی و نظارت بر حسن عملکرد متخصصین به نحوی اقدام کرده‌ایم که صرفه و صلاح شما کاملا رعایت شده و به روشی مطمئن و شفاف، درخواست شما اجرا خواهد شد.

از تخفیف‌ها و جدیدترین‌های ‌کارگشا باخبر شوید:

logo-samandehi
پل ارتباطی
تهران، بلوار قیطریه، نبش خیابان نامی، پلاک ۱، واحد ۵

کليه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آینده پژوهان نوآور کارگشا است.