• 1
  پاسخ به سوالات
 • 2
  انتخاب متخصص دلخواه
 • 3
  توافق قیمت با متخصص
 • 4
  اتمام پروژه

اجرای دیوار حائل بتنی

خدمات اجرای دیوار حائل بتنی، معرفی بهترین مجریان دیوار حائل بتنی، هزینه اجرای دیوار حائل بتنی، ثبت درخواست آنلاین اجرای دیوار حائل بتنی

اجرای دیوار حائل بتنی در زمانی که سازه‌ها در زمین‌های شیب‌دار بنا شده‌اند، بسیار حائر اهمیت است. دیوارهای حائل بتنی در محله‌های شیب‌دار شهرها، ویلاهای کوهستانی، جاده‌ها، پل‌ها و بندها کاربردهای فراوانی دارند که با توجه به ویژگی‌های خاک از انواع آن برای مهار خاک استفاده می‌شود. در این مقاله از کارگشا با ما همراه باشید تا درباره انواع دیوار حائل بتنی، نقشه‌ها، دتایل‌ها، چک لیست، قرارداد آن و جزئیات اجرای آن آشنا شوید.

دیوار حائل چیست؟

دیوار حائل، دیواری است که فشار ناشی از اختلاف تراز به وجود آمده به سبب خاکریزی، خاکبرداری یا سایر عوامل طبیعی را تحمل کرده و آن را به صورت پایدار حفظ می‌کند. دیوارهای حائل از جمله سازه‌هایی هستند که به وفور در شبکه‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی به کار برده می‌شوند.

انواع دیوار حائل

روی هم رفته دیوارهای حائل بتنی به دو دسته کلی دیوارهای حائل صلب و انعطاف پذیر تقسیم می‌شوند که روش اجرای هر یک نیز متفاوت است. دیوارهای حائل صلب در انواع دیوارهای حائل وزنی (بنایی و بتنی)، دیوارهای حائل غیر وزنی (طره‌ای و پشت‌بنددار) و دیوارهای حائل عمیق (سپرهای بتنی) و همچنین دیوارهای حائل انعطاف پذیر نیز در انواع دیوارهای خاک مسلح با شبکه‌های پلیمری (ژئوتکستایل و ژئوگرید)، دیوارهای خاک مسلح با تسمه‌های فولادی، دیوارهای قفسه‌ای و سپرهای فولادی تقسیم می‌شوند.

دیوار حائل وزنی

دیوار حائل وزنی (Gravity Retaining Wall)، دیواری است که برای مقاومت به فشار جانبی وارده شده از سوی خاک، تنها به وزن خود متکی است. دیوار حائل وزنی خود به سه نوع گهواره‌ای، گابیون و مخزنی تقسیم می‌شود.

برای ساخت و اجرای دیوار حائل وزنی از متریال مختلفی از جمله بتن (معمولاً بدون عناصر مسلح کننده مانند میلگرد)، آجر، مصالح بنایی، بلوک‌های حجیم بتنی، سنگ و تخته سنگ استفاده شده و مطمئناً در هنگام طراحی این سازه نیروهای کشویی، واژگون و میزان تحمل در نظر گرفته می‌شود.

دیوار حائل گهواره‌ای

دیوارهای حائل گهواره‌ای (Crib Retaining Wall) متشکل از جعبه‌هایی است که از چوب، بتن و فلز ساخته شده و روی هم قرار گرفته، سپس با موادی مانند سنگ خرد شده یا سایر مواد دانه‌ای درشت پر می‌شود تا یک ساختار زهکشی آزاد ایجاد شود.

دیوار حائل گهواره‌ای که با بتن پیش ساخته در دامنه ترانشه‌های کوتاه اطراف جاده‌ها دیده می‌شوند که با گیاهان پر شده‌اند. البته از این نوع دیوار حائل در سازه و دامنه‌های پر شیب و بلند توصیه نمی‌شود.

دیوار حائل گابیون

دیوارهای حائل گابیون (Gabion Retaining Wall) شامل جعبه‌های مستطیلی چند سلولی، تورهای پلیمری، تسمه‌های فلزی گالوانیزه است که از سنگ‌ها یا مواد مناسب دیگر مثل شن و ماسه درشت پر می‌شود.

دیوار حائل طره‌ای

دیوار حائل طره‌ای (Cantilever Retaining Wall) متشکل از اسلب ساقه و پایه بتن مسلح است که معمولاً برای اجرای آن از بتن پیش ساخته استفاده می‌شود ولی می‌توان آن را در کارگاه نیز اجرا کرد. ناگفته نماند که دیوار حائل طره‌ای از رایج ترین دیوارهای حائل است.

دیوار حائل طره‌ای دارای قسمت دال پایه (زیر مواد پشتی را پاشنه پا می‌نامند) و قسمت پا است. این سازه عموماً شبیه تی (T) وارونه یا ال (L) ساخته می‌شوند.

دیوار حائل طره‌ای تا ارتفاع ۱۰ متر هم اقتصادی است به این دلیل که در مقایسه با دیوارهای حائل وزنی به مقدار کمتری از بتن احتیاج دارد اما در بخش طراحی و ساخت آن باید دقت زیادی شود.

دیوار حائل طره‌ای جلو بنددار و پشت‌بنددار

از دیوار حائل طره‌ای جلو بنددار و پشت‌بنددار (Counterfort Retaining Wall Butterssed) معمولاً در مکان‌هایی استفاده می‌شود که اولاً امکان اجرای پشت‌بندها به درون خاکریز وجود داشته باشد، ثانیاً ارتفاع دیوار زیاد بوده (بین ۸ تا ۱۲ متر) و ثالثاً فشار جانبی خاک زیاد باشد.

پشت‌بندهای این دیوار حائل معمولاً تحت کشش قرار می‌گیرند و به همین دلیل برای ارتفاع‌های بیشتر از ۶ متر اقتصادی هستند.

دیوارهای طره‌ای جلو بنددار طره‌ای و پشت‌بنددار بسیار شبیه هم هستند و به همین دلیل هم در یک دسته قرار می‌گیرند. در دیوارهای جلو بنددار تیغه‌های مهاری بتنی در جلوی دیوار و در دیوار حائل طره‌ای پشت‌بنددار، تیغه‌ها در پشت دیوار اجرا می‌شوند.

دیوارهای حائل سپری مهار شده

دیوارهای حائل سپری مهار شده (Anchored Retaining wall) زمانی استفاده می‌شود که فضا محدود بوده یا به دیوار حائل بتنی نازک نیاز باشد.

این نوع دیوار حائل برای خاک شل شده و سست بر روی صخره‌ها مناسب است. روش اجرای آن خلاصه وار به این صورت است که کابل یا سیم به داخل قسمت‌های عمیق زمین رانده می‌شوند، سپس انتهای آن با بتن پر شده تا کاملا در داخل زمین چفت شوند.

دیوار حائل سپری

دیوار حائل سپری (Sheet-pile Retaining wall) یا دیوار ستون‌دار با شمع‌های بتنی تقویت شده در کنار یکدیگر ساخته می‌شود. شمع‌های بتنی که به عمق کافی در کنار یکدیگر کار گذاشته می‌شوند، با نیرویی که سعی می‌کند از دیوار عبور کند، مقابله می‌کنند.

این نوع دیوارها سختی بسیار بالایی را دارند و به صورت موقت و هم می‌توانند به صورت دائم اجرا شوند که توانایی تحمل فشار جانبی در اعماق بزرگ حفاری را نیز دارند و تقریباً هیچ گونه مزاحمتی برای ساختار اطراف ندارند.

دیوارهای حائل میخکوب شده

دیوارهای حائل میخکوب شده (Mechanically Stabilized Earth (MSE) Retaining wall) یکی از اقتصادی‌ترین و متداول‌ترین دیوارهای حائل است که با وسایل مکانیکی توسط پرکننده‌های منتخب (گرانول) پشتیبانی می‌شود و توسط تقویت‌کننده‌ها (نوارهای فلزی یا مش‌های پلاستیکی) در کنار هم قرار می‌گیرند. انواع دیوار حائل میخکوب شده شامل پانل، بلوک بتنی و دیواره‌های موقت زمین است.

نکته

ناگفته نماند که دیوارهای حائل بتنی تنها شامل موارد نام برده نمی‌شوند و می‌توانند بنا به پروژه‌ای که از آن‌ها استفاده می‌شود، ترکیبی از انواع دیوار حائل گفته شده باشند.

اجرای دیوار حائل بتنی

اگر به دنبال شرکتی برای اجرای دیوار حائل بتنی هستید با ثبت سفارش در کارگشا می‌توانید با شرکت‌های پیمانکاری فعال در این حوزه ارتباط برقرار کرده و با وارد کردن مشخصات و ابعاد پروژه خود از آن‌ها استعلام قیمت بگیرید.

همچنین به منظور راحتی مخاطبان متخصص ساخت پکی شامل دیوار حائل بلوکی نقشه دیوار حائل سنگی، دفترچه محاسبات طراحی دیوار حائل، چک لیست دیوار حائل بتنی، آرماتور بندی دیوار حائل، نقشه دیوار حائل بتنی، دیوارهای حائل توری سنگی و ... نیز تهیه شده است که می‌توانید آن‌ها را تهیه کرده و از تمام جزئیات طراحی و اجرای انواع دیوار حائل مطلع شوید.

قیمت اجرای دیوار حائل بتنی

برای اطلاع از قیمت بتن، میلگرد، مش فولادی یا پلاستیکی و هر مصالح ساختمانی دیگر به بخش «قیمت مصالح و تجهیزات» و همینطور برای اطلاع از قیمت‌های اجرای دیوار حائل بتنی و یا اجرای هر خدمات ساختمانی دیگر به بخش «مبلغ حقوق و دستمزد» در کارگشا مراجعه کنید.

ما سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا هستیم و با فراخوان متخصصین واجد شرایط و اخذ ضمانت از آنها، امکان رفع نیازهای یکایک هموطنان عزیزمان را در حوزه ساخت، بازسازی، تعمیر ونگهداری ساختمان ها مهیا کرده‌ایم. ما در معرفی، تعیین قیمت، اجرا فنی و نظارت بر حسن عملکرد متخصصین به نحوی اقدام کرده‌ایم که صرفه و صلاح شما کاملا رعایت شده و به روشی مطمئن و شفاف، درخواست شما اجرا خواهد شد.

از تخفیف‌ها و جدیدترین‌های ‌کارگشا باخبر شوید:

logo-samandehi
پل ارتباطی
تهران، بلوار قیطریه، نبش خیابان نامی، پلاک ۱، واحد ۵

کليه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آینده پژوهان نوآور کارگشا است.