• 1
  پاسخ به سوالات
 • 2
  انتخاب متخصص دلخواه
 • 3
  توافق قیمت با متخصص
 • 4
  اتمام پروژه

اجرای بلوکاژ

خدمات اجرای بلوکاژ، معرفی بهترین مجریان بلوکاژ، هزینه اجرای بلوکاژ ، ثبت درخواست آنلاین بلوکاژ

بلوکاژ عملیاتی در اجرای فونداسیون است که در شرایط خاص با رطوبت بالا اجرا می‌شود. اجرای بلوکاژ اصول و استانداردهای خاص خود را دارد که در آن باید به نکات مهمی توجه داشت. قیمت اجرای بلوکاژ هم به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

بلوکاژ چیست؟

بلوکاژ (blockage)، ماکادام یا قلوه چینی به مرحله‌ای از اجرای فونداسیون در زمین‌های با رطوبت بالا گفته می‌شود که در آن با استفاده از قلوه‌های رودخانه‌ای یا سنگ لاشه روی خاک کوبیده، اقدام به جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب به فونداسیون می‌کنند.

چرا بلوکاژ اجرا می‌شود؟

در زمین‌های با رطوبت زیاد و زمین‌هایی که در آن‌ها سطح آب زیرزمینی بالا است، مانند مناطق شمالی و جنوب کشور، بعد از کوبیدن خاک برای اجرای پی، آب به سرعت از طریق منافذ مویین خاک بالا آمده و به خاک زیر پی می‌رسد. برای ایجاد اختلال در کار مویینگی اجرای یک لایه سنگ قلوه یا لاشه که به آن بلوکاژ می‌گویند، اجرا می‌شود.

اجرای عایق رطوبتی روی بلوکاژ

در مناطقی که رطوبت خاک زیاد است و سطح سفره‌های آب زیر زمینی بالاست، اجرای ایزوگام یا قیرگونی از عایق‌های رطوبتی رایج برای عدم ورود رطوبت و آب به پی سازه، در دستور کار قرار می‌گیرد.

مشخصات کلی بلوکاژ

باید 25 تا 45 سانتی‌متر روی خاک کوبیده شده را قلوه درشت چیده و سپس روی آن یک قشر مخلوط شن و ماسه بریزید تا فواصل خالی بالای قلوه‌ها را پر نموده و یک سانتی‌متر روی کلیه سطوح را بپوشانید.

ارتفاع بلوکاژ حداقل باید ۲۵ سانتی‌متر الی ۴۵ سانتی‌متر باشد، با این حال این میزان ارتفاع به رطوبت زمین بستگی دارد.

درناژ چیست؟

درناژ (dranage) یا زهکش به قلوه ریزی یا اجرای سنگ لاشه در پای دیوارهای خارجی، کرسی چینی‌ها و پی‌ها گفته می‌شود که باعث جریان آب به خارج از فونداسیون شده و از خرابی پی و پوسیدگی بتن جلوگیری می‌کند. در واقع درناژ فرایند دفع آب‌های سطحی (از بالا به پایین) و بلوکاژ مانع عبور رطوبت از پایین به بالا است.

مراحل اجرای بلوکاژ

برای اجرای بلوکاژ لازم است ابتدا خاک زیر آن کوبیده شود، سپس بلوکاژ اجرا شده و پس از آن در صورت نیاز اجرای عایق رطوبتی و سپس بتن ریزی روی آن انجام شده و در نهایت اجرای کفپوش است که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

فشرده سازی خاک

اولین عملیات اجرایی برای کفسازی با یا بدون بلوکاژ، فشرده سازی است. در این عملیات از ماشین فشرده سازی خاک یا کمپکتور صفحه‌ای یا قورباغه‌ای (در صورت کم بودن عرض کار) استفاده می‌شود.

• از بین بردن ناهمواری‌ها

• افزایش مقاومت پی

• شناسایی قسمت‌های ضعیف خاک

اجرای بلوکاژ (قلوه سنگ ریزی)

همانطور که بیان شد در این مرحله برای زیر سازی از قلوه سنگ و لاشه سنگ استفاده می‌شود. برای این کار یک لایه قلوه سنگ به ارتفاع حداقل ۲۵ الی ۴۵ سانتی‌متر روی کف چیده، سپس یک لایه شن و ماسه درشت روی قلوه سنگ‌ها بریزید تا جاهای خالی را پر کند.

تا انتهای همین مرحله بلوکاژ در زمین‌های خشک و معمولی به پایان می‌رسد ولی در زمین‌های مرطوب باید به روش زیر فرایند بلوکاژ را تکمیل کرد.

اجرای عایق رطوبتی

اگر در زمینی رطوبت زیاد باشد و یا سطح آب زیر زمینی بالا باشد، باید یک لایه قیرگونی یا ایزوگام به عنوان عایق رطوبتی نیز اجرا شود.

بتن ریزی

بعد از اینکه سطح قلوه سنگ‌ها با عایق رطوبتی پوشیده شد، نوبت بتن ریزی است، بهتر است حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر روی عایق رطوبتی را بتن ریزی کرده، سپس بتن را با شیلنگ و ویبراتور، ویبره کنید تا حباب‌های هوای داخل آن خارج شوند.

اجرای کفپوش

بعد از بتن ریزی نیز با یک لایه ۳ سانتی‌متری از ملات ماسه و سیمان روی بتن را بپوشانید و به وسیله یک شمشه یا ماله تلسکوپی آن را صاف کنید. بعد از اینکه لایه ملات شن و سیمان کاملا خشک شد، می‌توانید کفپوش نهایی را اجرا کنید که شامل انواع موزاییک، پارکت و ... می‌شود.

نکات اجرایی بلوکاژ

در زمان تهیه مصالح جهت اجرای خشکِ چینی باید به این نکته توجه کنیم که حجم سنگ قلوه جهت بلوکاژ ۱۵ درصد و جهت سنگ لاشه ۲۰ درصد بیشتر از ابعاد نقشه درخواست و خریداری شود.

دانه بندی بلوکاژ: قطر کوچکترین قطعات لاشه و قلوه در بلوکاژ باید بزرگتر از 5 سانتی‌متر باشد، ولی قطعات شن درشتی که بین قطعات لاشه و قلوه ریخته می‌شود باشد بزرگتر از 2 سانتی‌متر باشد.

تفاوت بلوکاژ و درناژ

 • در بلوکاژ اندازه سنگ‌ها بزرگتر و در درناژ کوچکتر است.
 • درناژ فرآیند زهکش آب‌های سطحی به درون زمین و بلوکاژ مانع عبور رطوبت زمین از خاک به پی سازه است.
 • در صورت عدم دسترسی به سنگ قلوه و با توافق دستگاه نظارت می‌توان از سنگ لاشه استفاده کرد.
 • مصالح درناژ قابل ریختن (توسط کارگر) و مصالح بلوکاژ قابل چیدن (توسط کمک بنا و کارگر) هستند.
 • از بلوکاژ در کف سازی‌ها و از درناژ (مثلاً از جنس لاشه سنگ) در درون کرسی چینی استفاده می‌شود.
 • بلوکاژ لایه زیری و درناژ لایه بالایی است.

وزن مخصوص بلوکاژ

وزن مخصوص بلوکاژ بستگی به جنس سنگ لاشه یا قلوه سنگ دارد. در این بین کمترین وزن مخصوص برای سنگ‌های لاشه کوارتز (2/6) بوده و بیشترین آن‌ها برای سنگ لاشه گرانیتی (2/75) است و وزن مخصوص سنگ لاشه تراورتن و سنگ آهک هم در بین این دو قرار دارد.

قیمت اجرای بلوکاژ

برای اطلاع از قیمت اجرای بلوکاژ می‌توانید به بالای همین صفحه به بخش راهنمای قیمت مراجعه نمایید.

در نهایت می‌توانید از طریق سامانه ثبت درخواست کارگشا برای اجرای بلوکاژ و سایر خدمات ساختمانی خود بهترین کارشناس و متخصص را بیابید و استعلام قیمت بگیرید.

ما سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا هستیم و با فراخوان متخصصین واجد شرایط و اخذ ضمانت از آنها، امکان رفع نیازهای یکایک هموطنان عزیزمان را در حوزه ساخت، بازسازی، تعمیر ونگهداری ساختمان ها مهیا کرده‌ایم. ما در معرفی، تعیین قیمت، اجرا فنی و نظارت بر حسن عملکرد متخصصین به نحوی اقدام کرده‌ایم که صرفه و صلاح شما کاملا رعایت شده و به روشی مطمئن و شفاف، درخواست شما اجرا خواهد شد.

از تخفیف‌ها و جدیدترین‌های ‌کارگشا باخبر شوید:

logo-samandehi
پل ارتباطی
تهران، بلوار قیطریه، نبش خیابان نامی، پلاک ۱، واحد ۵

کليه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آینده پژوهان نوآور کارگشا است.