• 1
  پاسخ به سوالات
 • 2
  انتخاب متخصص دلخواه
 • 3
  توافق قیمت با متخصص
 • 4
  اتمام پروژه

اجرای انکراژ

خدمات پایدارسازی گود به روش انکراژ، معرفی بهترین شرکت های پایدارسازی گود به روش انکراژ، هزینه پایدارسازی گود به روش انکراژ، ثبت درخواست آنلاین خدمات پایدارسازی گود به روش انکراژ

انکراژ از روش‌های پایدارسازی جداره‌های گود و ایجاد سازه نگهبان است. اجرای انکراژ اصلی‌ترین پیش نیازهای عملیات خاکی و گودبرداری (پی کنی) در مناطق شهری و به خصوص ساختمان‌های بلند مرتبه (برج‌ها) در مجاورت با منازل مسکونی آسیب پذیر است. اجرای انکراژ شامل چند مرحله می‌شود که در زیر به طور خلاصه به آن‌ها اشاره شده است. در ادامه به معرفی بخش‌های مختلف سیستم انکراژ و همچنین هزینه و قیمت اجرای آن و همچنین مزایای ثبت درخواست پایدارسازی گود به روش انکراژ در کارگشا پرداخته شده است.

انکراژ چیست؟

انکراژ در واقع شامل تاندون‌های پیش‌تنیده‌ دائمی تزریق شده با سیمان هستند که در خاک و سنگ برای مهار و کنترل المان‌های سازه‌ای مانند دیوار (نگهداری گود) یا دال‌ها استفاده می‌شود. مهارها در سوراخ‌های حفاری‌شده نصب می‌شوند و تا بار طراحی پیش تنیده می‌گردند تا بدین وسیله نیروی مقاومت مورد نیاز را بسیج و از زمین به المان‌های سازه‌ای منتقل کنند.

انواع سیستم انکراژ

سیستم‌های انکراژ بر اساس روش اجرا به چند نوع زیر تقسیم بندی می‌شوند که استفاده و اجرای هر یک از آن‌ها به فاکتورهای مختلفی همچون شرایط زمین و گوبرداری بستگی دارد.

تعبیه میل مهار با شفت مستقیم و ملات ریزی ثقلی

در صورتی که خاک یا پوشش اطراف محیط پروژه سفت و سختی بالایی داشته باشد اغلب، انکراژ اجرا می‌شود. در اجرای انکراژ به منظور ایجاد حفره از حفاری به روش دوار استفاده می‌شود. قالب گذاری یا همان کیسینگ به میزان مقاومت و سختی خاک بستگی دارد.

تعبیه میل مهار با شفت مستقیم و ملات ریزی با اعمال فشار

در صورتی که خاک‌های اطراف پروژه و گود از مواد دانه درشت و اغلب پوک تشکیل شده باشد یا در محل‌هایی که دارای خاک‌های ریز دانه‌ غیر چسبنده هستند، به اجرای انکراژ روی آورده می‌شود. در اجرای این روش از انکراژ از حفاری دوار همراه با قالب گذاری یا کیسینگ استفاده می‌شود.

با خارج کردن کیسینگ از داخل حفره، ملات گروت با فشار به داخل حفره تزریق می‌شود. این روش ملات ریزی به داخل حفره، نسبت به روش ثقلی دارای مقاومت بیشتری در برابر نیروی بیرون راننده است.

استفاده از میل مهارهای پس تزریق

اجرای این روش از انکراژ به این طریق است که پس از ملات ریزی به روش ثقلی، ملات گروت در چند مرحله با فشار لازم به داخل حفره تزریق می‌شود که این تزریق چند مرحله‌ای موجب افزایش حجم ناحیه تزریق می‌شود. اجرای این روش از انکراژ زمان‌بر است.

اجرای عملیات پس تزریق با استفاده از تیوب‌هایی که همراه با تاندون‌ها در درون حفره جاگذاری شده‌اند، دنبال می‌شود. فشار بالا در هنگام تزریق، باعث گسسته شدن لایه تزریق اولیه می‌شود و به همین دلیل هم گروت به داخل حجم لایه گسسته شده نفوذ کرده و گسترش می‌یابد.

انکراژهای نوک پهن

در این نوع از انکراژها تزریق به گونه‌ای است که موجب افزایش طول در بخش انتهایی می‌شود و به همین دلیل به آن نوک پهن گفته می‌شود. از این نوع سیستم‌های انکراژ می‌توان در خاک‌هایی که دارای جنس سخت و سفت هستند استفاده کرد.

اجزای سیستم پایدارسازی انکراژ

سیستم انکراژ کابلی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در زیر آمده است. گاهی ممکن است انکراژ با استفاده از میله یا شمع‌های فولادی اجرا شود.

استرند یا کابل

کابل تنیده شده از چند رشته مفتول فولادی است. این مفتول‌های فولادی دارای مقاومت بالا (حدود 1860 مگاپاسکال) می‌باشند. می‌توان به جای استرند از فولاد نیز استفاده کرد که در این حالت نیرو یپیش تنیدگی قابل اعمال با توجه به مقاومت پایین‌تر فولاد (حدود 400 مگاپاسکال) نسبت به انکر کمتر است. استفاده از استرند یا فولاد با توجه به شرایط پروژه تعیین می‌شود.

غلاف استرند

به منظور جلوگیری از چسبیدن و درگیر شدن استرندها به دوغاب و اطمینان از عدم انتقال نیروی مهار به خاک در طول آزاد، استرند در طول آزاد مهار در داخل غلاف نگهداشته می‌شود.

شمع یا میله فولادی

برای جلوگیری از رانش خاک می‌توان از شمع‌های فولادی نیز استفاده نمود. برای اجرای این شمع‌ها ابتدا عملیات حفاری چاه در فواصل ارائه شده توسط مهندس طراح انجام می‌گیرد. عمق این چاه‌ها برابر با عمق گود به اضافه مقداری برای اجرای شمع بتنی است.

شمع‌های بتنی برای تامین گیرداری پروفیل‌ها بوده و طول آن به میزان 25 تا 35 درصد عمق گود، پایین‌تر از رقوم کف گود در نظر گرفته می‌شود. پس از بتن ریزی در محل مورد نظر در انتهای چاه حفر شده، شمع‌های فولادی در چاه قرار داده شده و به این صورت شمع فولادی با انتهای گیردار بوجود می‌آید. سپس می‌توان گودبرداری را به صورت مرحله به مرحله آغاز نمود.

فاصله نگهدار

برای دسته کردن چند رشته استرند در یک مهار و ثابت نگهداشتن آن‌ها نسبت به یکدیگر و رعایت حداقل فاصله مجاز بین رشته‌های استرند از فاصله رنگهدارها استفاده می‌شود.

شلنگ‌های تزریق

برای اطمینان از پر شدن گمانه با دوغاب در حین تزریق گمانه از یک یا چند شلنگ با طولی حداقل برابر با طول مهار استفاده می‌شود.

پکر

برای تزریق تحت فشار از پکر استفاده می‌شود. دوخت‌های پکر باید به گونه ای باشد که تحمل فشارهای تزریق را داشته باشد. آب بندی ابتدا و انتهای پکر باید به صورت مناسبی انجام گیرد تا در هنگام پرکردن پکر توسط دوغاب و یا تزریق تحت فشارِ طول گیردار مهار، نشت اتفاق نیفتد.

سر انکر

سر انکر یک استوانه دارای چند سوراخ مخروطی شکل در قاعده آن است که به منظور انتقال نیروی کششی مهار از استرند بر روی مهار در سر گمانه نصب می‌شود.

گوه

گوه قطعات فولادی مخروطی شکل تو خالی که در اطراف هر رشته استرند در داخل سوراخ سر انکر و به منظور قفل کردن استرند استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از میگلرد به جای استرند در انکر نیاز به بعضی از اجزای فوق نیست.

مراحل اجرای انکراژ

انکراژ که به منظور پایدارسازی گود به کار برده می‌شود، از حساسیت بالایی برخوردار است و فرآیند اجرای آن را می‌تواند در چند مرحله زیر گنجاند.

 1. حفاری در محل نصب مهار در زوایای معین که عمق این حفرات باید از پیش طراحی و تعیین شده باشد. همچنین نکات ایمنی و حفاظتی در این امر باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.
 2. تزریق ملات اولیه در حفره ای که از قبل حفاری شده است.
 3. تعبیه کابل یا میله تا طول معین و تعیین شده (قراردهی اجزای کششی)
 4. تزریق ملات سیمان در محل بخش محصور و پس از آن خارج کردن لوله‌ها
 5. پس از گذشت زمان 7 روز از زمان تزریق در محل بخش محصور، نیروی پیش تنیدگی بر قسمت آزاد اعمال می‌شود. این نیرو به منظور کاهش جابجایی سازه مورد نظر اعمال می‌شود و بر اساس مقادیر اندازه‌گیری شده است.

گودبرداری

گودبرداری تا عمقی صورت می‌پذیرد که خاک بتواند بدون سازه نگهبان حداقل 48 ساعت پایدار بماند که این عمق معمولاً کمتر از دو متر است. عرض خاک برداشته شده نیز باید حداقل به میزانی باشد که اجازه تجهیز و ورود دستگاه‌ها به جلوی دیواره مورد نظر را داشته باشد.

حفاری

در محل‌های مورد نظر (طبق نقشه‌های اجرایی) حفاری صورت می‌پذیرد. حفاری باید به صورت خشک و به کمک هوای فشرده صورت پذیرد. حفاری ممکن است به صورت دورانی (Rotary) یا دورانی– ضربه ای (Rotary-Percussion) صورت پذیرد.

قرار دادن آرماتور یا استرند

در صورتی که از تاندون میلگردی جهت انکراژ استفاده شود، آرماتور در درون گمانه قرار می‌گیرد. اگر قسمتی از آرماتور نیاز به تزریق نداشته باشد به وسیله یک غلاف پلاستیکی پوشانده می‌شود و بعد از تزریق دوغاب گمانه جاگذاری شده و پس از رسیدن مقاومت دوغاب به مقاومت معادل ۷ روزه  با استفاده از جک‌های هیدرولیکی مخصوص آرماتور کشیده می‌شود.

باتوجه به نظر طراح و نوع خاک ممکن است ناگزیر به استفاده از استرند بجای آرماتور باشیم. در واقع در این سیستم به جای آرماتور از کابل‌های فلزی که از آلیاژ خاصی ساخته شده اند، استفاده می‌شود. استرند می‌تواند یک شاخه و یا چند شاخه باشد.

تزریق دوغاب

دوغاب مورد استفاده برای مهارکوبی (یا انکراژ در سیستم نیلینگ) در خاک و سنگ معمولاً از نوع دوغاب سیمان پرتلند خالص (دوغابی عاری از هر گونه افزودنی) می‌باشد. اگر چه می‌توان از دوغاب ماسه سیمان نیز برای گمانه‌های با قطر زیاد استفاده نمود.

در برخی پروژه‌ها، ممکن است افزودنی‌های خاصی برای بهبود کارایی و جریان پذیری دوغاب لازم باشد. در مواردی که دمای محیط بالا است و یا فاصله پمپاژ دوغاب بسیار زیاد است، استفاده از روان کننده می‌تواند مفید باشد.

قبل از نصب انکر، شلنگ تزریق دوغاب و شلنگ خروج هوا به انکر متصل می‌گردد. پس از نصب هر انکر، تزریق دوغاب سیمان از شلنگ تزریق (شلنگ بلند) شروع می‌شود.

کشش تاندون‌ها

پس از پایان تزریق دوغاب و رسیدن سیمان آن به مقاومت مطلوب و قرار دادن صفحات نگه دارنده، تاندون‌ها (استرندهایی از جنس آرماتور و موارد مشابه) به وسیله جک‌های هیدورولیکی تا رسیدن به کشش نهایی که در طراحی مشخص گردیده کشیده می‌شوند تا دوخت کامل صفحه خاکی داخل گود به خاک پشت آن دوخته شود.

مزایای روش مهار سازی انکراژ

مهم‌ترین مزایا روش انکراژ را می‌توان در چند مورد زیر خلاصه کرد.

 • کنترل تغییر مکان‌ها به وسیله پس تنیدگی
 • ایمنی بیشتر
 • کنترل کیفی بهتر به دلیل کشش انکرها
 • نیاز به فضای کاری کم
 • توانایی تحمل نیروهای افقی نسبتا زیاد بدون افزایش قابل توجه در ضخامت دیوار
 • حذف نگهدارنده‌های موقت در صورت لزوم
 • کاهش حجم عملیات حفاری و گمانه زنی روی دیواره گود
 • کنترل تغییر شکل‌های جانبی دیواره گود نسبت به روش‌های مشابه مثل میخ گذاری.

معایب روش مهار سازی انکراژ

روش مهارسازی انکراژ معایبی نیز دارد که در ادامه به اهم آن‌ها پرداخته شده است.

 • نیاز به تجهیزات و ابزار پیشرفته
 • عدم کارایی در خاک‌­های مساله دار (حفرات زیر زمینی، چاه، انبار و...)
 • به دلیل ضرورت اجرای عملیات به صورت مرحله به مرحله، به زمان زیادی نیاز دارد البته این امر ممکن است در پروژه‌های بزرگ مطرح نباشد بلکه بر عکس ممکن است زمان کلی اجرای کار نیز، به ویژه با مدیریت صحیح، کاهش یابد.
 • هزینه اجرای عملیات به دلیل تکنولوژی پیشرفته‌تر، در مقایسه با روش­‌های ساده تر بیشتر است، ولی در پروژه‌های بزرگ و در احجام زیاد ممکن است این امر مطرح نباشد و برعکس هزینه کلی کار کاهش یابد.

نکات مهم در اجرای انکراژ میله‌ای

در اجرای انکراژ با استفاده از شمع‌ها یا میله‌های فولادی باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد.

 • حداقل طول بخش آزاد ۳ متر
 • حداقل طول بخش گیرداری ۶ متر
 • رزوه یک سر میلگردها برای بستن صفحه باربر به طول حداقل ۱۰ سانتی‌متر
 • استفاده از پوشش رزین اپوکسی روی آرماتورها در خاک‌های خورنده
 • وصله میل مهارهای با طول بیش از ۱۲ متر تنها به روش کوپلینگ یا فورجینگ
 • استفاده از میلگردها آجدار ازنوع AIII با قطر حداقل ۲۵ میلی متر. (قطر معمول میلگردها برای انکراژ ۲۸، ۳۲ و ۴۰ میلی‌متر است.)
 • استفاده از اسپیسر پلاستیکی (فاصله گذار) برای قرار گیری آرماتور در وسط چاله در فواصل حداکثر ۳ متری

نکات مهم در اجرای انکراژ کابلی

نکات زیر در اجرای انکراژ به روش کابلی حائز اهیمت هستند.

 • حداقل طول بخش آزاد ۴/۵ متر
 • حداقل طول بخش گیرداری ۶ متر
 • استفاده از سنترالایزر (مرکز نگهدارنده) برای قرار گیری کابل در وسط چاله در فواصل حداکثر ۳ متری

مجری انکراژ از کجا پیدا کنیم؟

سیستم‌های مهاربندی و پایدارسازی از جمله سیستم‌های افزایش ایمنی در عملیات‌های گوبرداری و ساختمان سازی هستند. از این رو از اهمیت بالایی برخودار بوده و باید در انتخاب مجری دقت لازم را داشت.

سامانه جامع خدمات ساختمانی کارگشا با عنایت به تجربه چندین ساله خود د زمینه اجرای انواع پروژه‌های کوچک و بزرگ ساختمانی و ارتباط تنگاتنگ با بزرگ‌ترین و خبره‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه پایدارسازی گود از جمله اجرای روش انکراژ، بستری مناسب برای ثبت درخواست شما است.

چرا خدمات اجرای انکراژ را از کارگشا بخواهیم؟

 • معتبرترین و قدیمی‌ترین سامانه درخواست خدمات گسترده ساختمانی
 • امکان دیدن نمونه کارهای اجرا شده‌ قبلی متخصص در کمترین زمان
 • در اختیار قرار دادن بهترین مجریان اجرای انکراژ به کارفرمایان
 • تعیین روز و ساعت مراجعه متخصص به پروژه توسط شما
 • سابقه چند دهه ای در حوزه ساخت و ساز
 • داشتن متخصصین مجرب

ما سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا هستیم و با فراخوان متخصصین واجد شرایط و اخذ ضمانت از آنها، امکان رفع نیازهای یکایک هموطنان عزیزمان را در حوزه ساخت، بازسازی، تعمیر ونگهداری ساختمان ها مهیا کرده‌ایم. ما در معرفی، تعیین قیمت، اجرا فنی و نظارت بر حسن عملکرد متخصصین به نحوی اقدام کرده‌ایم که صرفه و صلاح شما کاملا رعایت شده و به روشی مطمئن و شفاف، درخواست شما اجرا خواهد شد.

از تخفیف‌ها و جدیدترین‌های ‌کارگشا باخبر شوید:

logo-samandehi
پل ارتباطی
تهران، بلوار قیطریه، نبش خیابان نامی، پلاک ۱، واحد ۵

کليه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آینده پژوهان نوآور کارگشا است.