• 1
  پاسخ به سوالات
 • 2
  انتخاب متخصص دلخواه
 • 3
  توافق قیمت با متخصص
 • 4
  اتمام پروژه

بولت گذاری و نصب صفحه ستون

خدمات بولت گذاری و نصب صفحه ستون، معرفی بهترین متخصصین بولت گذاری و نصب صفحه ستون، هزینه بولت گذاری و نصب صفحه ستون، ثبت درخواست آنلاین خدمات بولت گذاری و نصب صفحه ستون

برای انتقال نیروی وارده بر سازه به پی نیاز است که بین ستون‌ها و پی یک سازه واسطه قرار گیرد. بولت گذاری و صفحه ستون نصب شده در بین ستون و پی این کار را انجام می‌دهند. در این مقاله از کارگشا با ما همراه باشید تا درباره بولت گذاری و نصب صفحه ستون بیشتر بدانی. هزینه اجرای آن، نکات اجرایی نصب صفحه ستون و بولت گذاری، انواع صفحه ستون و شابلون آن در این مقاله گنجانده شده است.

 آرماتور ریشه ستون و یا بولت صفحه ستون

آرماتور ریشه ستون و یا بولت صفحه ستون از راه‌هایی هستند که با اجرای آن‌ها انتقال نیرو از سازه به پی منتقل می‌شود که در این بخش به بررسی هر دو مورد پرداخته شده است.

آرماتور ریشه ستون

در این روش در هنگام اجرای فونداسیون و آرماتور بندی آن، بخش‌هایی از فونداسیون که ستون‌ها روی آن قرار می‌گیرند را مشخص کرده و آرماتورهای ریشه ستون را در آن قسمت کار می‌گذارند، سپس بولت گذاری کرده و صفحه ستون را روی آن سوار کرده و بتن ریزی فونداسیون را اجرا می‌کنند.

پس از گیرش نهایی بتن فونداسیون، ستون‌ها به کارگاه آورده می‌شوند و در محل خود قرار گرفته و با استفاده از روش‌های جوش‌کاری یا پیچ و مهره در جای خود محکم می‌شوند. این روش اتصال ستون به پی در ایران مرسوم است و بسیاری در اجرای اسکلت فلزی از این روش استفاده می‌کنند.

نکات اجرایی آرماتور ریشه ستون

 • داشتن خم 90 درجه و قرار گرفتن این خم کمی بالاتر از آرماتورهای پایین یکی از نکاتی است که بسیاری از مجریان و پیمانکاران به آن توجه نمی‌کنند.
 • یک نکته مهم در اجرای میلگرد ریشه ستون‌ها و یا بولت‌ها، داخل فونداسیون، قرار دادن خاموت بولت‌ها در فاصله بین میلگردهای بالا و پایین فونداسیون است.
 • جهت جلوگیری از جابجایی صفحه ستون‌ها به دلیل ضربه‌های وارده به آرماتورها در هنگام بتن ریزی، می‌توان صفحه ستون را در محل دقیق خود بر روی یک چهارپایه‌ای که به زمین متصل شده قرارداد و بولت‌ها را به‌وسیله مهره از بالا و پایین به آن وصل نمود.
 • پوشاندن قسمت رزوه شده بولت‌ها قبل از بتن ریزی جهت جلوگیری از کثیفی و خرابی دنده‌های آن پیشنهاد می‌شود.

بولت صفحه ستون

اولین قدم جهت برپایی سازه‌های فلزی قرار دادن بولت‌های صفحه ستون در فونداسیون است به نحوی که ستون‌ها دقیقه در محل مورد نظر و در آکس صفحه ستون‌ها قرار گیرند. این امر با استفاده از شابلون صفحه ستون و چهارپایه تثبیت بولت بسیار ساده‌تر خواهد بود.

یکی دیگر از روش‌ها، استفاده از صفحه ستون اصلی در محل دقیق روی فونداسیون است. این روش به دلیل نیاز به جرثقیل در حین نصب ستون روی صفحه ستون تا تکمیل جوشکاری و شاقول کردن ستون نسبت به روش قبل کمی زمان‌بر است. ضمناً در این روش به دلیل مشکلات اجرایی و عدم دقت در حین نصب صفحه ستون امکان قرار نگرفتن تیرها، پس از نصب ستون‌ها نیز وجود خواهد داشت.

نکات اجرایی بولت صفحه ستون

 • برای جلوگیری از جابه‌جایی صفحه ستون‌ها پیشنهاد می‌شود تا حد امکان از دوربین‌های نقشه‌برداری جهت پیاده سازی دقیق محل صفحه ستون‌ها استفاده شود و قبل از بتن ریزی بولت‌ها به‌گونه‌ای داخل فونداسیون ثابت شده تا در حین عملیات بتن ریزی دچار تغییر مکان و یا جابه‌جایی نشوند.
 • قبل از بتن ریزی قسمت رزوه شده بولت‌ها آغشته به گریس شده و توسط گونی یا نایلون، کاملا روی آن پوشیده شود تا پس از بتن ریزی، باز کردن و بستن مهره‌های صفحه ستون‌ها بدون چسبیدن بتن به آن‌ها، به راحتی امکان پذیر باشد.

بولت گذاری یا کاشت بولت در بتن

برای کاشت بولت در بتن، ابتدا محل چاله و سطح بتنی‌های کناری تمیز می‌شوند تا گرد و غبار و آلودگی‌های سطح موردنظر پاکسازی شوند. سپس عملیات چال زنی انجام می‌شود. بعد از چال زنی، بولت در داخل فضای مورد نظر قرار گرفته و در فضای اطراف آن به چسب مخصوص آغشته می‌شود. برای اینکه بولت به خوبی در بتن کاشته شود، از سیمان زودگیر نیز استفاده می‌شود.

برای کاشت بولت در بتن می‌توان از دو روش کاشت بولت مکانیکی و کاشت بولت با روش شیمیایی استفاده کرد. در روش کاشت بولت شیمیایی از چسب کاشت بولت استفاده می‌شود؛ اما در روش کاشت بولت مکانیکی، ابتدا سوراخی به قطر حدود دو میلی‌متر بزرگتر از قطر بولت در بتن ایجاد می‌شود، سپس بولت مخصوص با مهار مکانیکی داخل سوراخ قرار می‌گیرد.

ساخت ستون‌ها

ستون‌ها عضوی هستند که بارهای سازه را به‌صورت مستقیم به فونداسیون منتقل می‌کنند. به همین دلیل باید توانایی این انتقال نیرو را داشته باشد. بهترین مقطع برای ستون‌ها، مقاطع مربعی و H شکل است؛ زیرا دارای مقاومت بیشتری نسبت به مقاطع دیگر هستند.

دو روش کلی اجرای صفحه ستون

به‌طورکلی دو راه برای اتصال ستون به صفحه ستون وجود دارد که در آن‌ها یا صفحه ستون به ستون در کارخانه متصل می‌شود یا در کارگاه که در ادامه به هر دوی آن‌ها اشاره شده است.

اتصال ستون به صفحه ستون در کارخانه

در این روش ورق و بیس پلیت به وسیله جوش نفوذی کاملاً به یکدیگر متصل می‌شوند. ستون به همراه صفحه ستون جوش شده به آن، از کارخانه به کارگاه حمل شده و سپس در هنگام بتن ریزی فونداسیون، میلگرد یا بولت‌هایی در محل کف ستون‌ها کار گذاشته می‌شود و بتن ریزی می‌شود و در نهایت مجموعه‌ ستون و صفحه ستون به آن‌ها متصل می‌شوند.

اتصال ستون به صفحه ستون در کارگاه

در این روش قبل از بتن ریزی فونداسیون، بیس پلیت همراه با بولت‌ها (حداقل چهار میل مهار به قطر 20 میلی‌متر در چهار گوشه ورق) در جای خود ثابت و بعد بتن ریزی انجام می‌شود. سپس ستون علم شده و با جوش به صفحه ستون متصل می‌شود. نکته مهم هنگام نصب کف ستون، به عنوان صفحه تقسیم فشار، این است که انتهای ستون سنگ خورده و صاف باشد تا تمام نقاط مقطع ستون بر روی صفحه ستون بنشیند و عمل انتقال نیرو به خوبی انجام پذیرد.

نکات اجرایی ستون روی صفحه ستون

قبل از قرار دادن ستون‌ها در محل مورد نظر بر روی کف ستون‌ها، باید محل دقیق نشیمن ستون بر روی صفحه ستون (بیس پلیت) را به وسیله جوش دادن نبشی و ورق‌های سخت کننده بر روی کف ستون مشخص کرد تا ستون دقیقه در محل مورد نظر قرار گیرد.

پس از قرار گرفتن ستون روی بیس پلیت، ضمن کنترل نمودن جهت تیر ریزی‌ها، ستون را در دو جهت شاقول کرده و جوشکاری آن را تکمیل می‌کنیم. این مراحل را تا تکمیل ستون‌های مشخص شده در فاز اول و تا جایی ادامه می‌دهیم که خطر سقوط ستون‌ها به دلیل عدم اتصال به تیر در اثر عوامل جوی مانند باد، وجود نداشته باشد.

شابلون صفحه ستون چیست؟

شابلون صفحه ستون یا شابلون بیس پلیت، صفحه‌ای با ابعاد مشابه صفحه ستون از جنس چوب و یا فلز است که جهت ثابت کردن بولت‌ها و ساخت دقیق صفحه ستون اصلی از آن استفاده می‌شود.

بلند کردن ستون‌ها تا بیش از 12 متر

در صورت وجود ارتفاع بیشتر از 12 متر برای هر ستون و نیاز به افزایش ارتفاع ستون‌ها، ستون‌های جدید مطابق مراحل قبلی ساخته می‌شود و به قسمت فوقانی مرحله اول ستون متصل می‌شوند.

اگر هر وجه ستون را با یک عدد از یک تا چهار نام‌گذاری کنیم، ابتدا ورق‌های اتصال را به دو وجه مجاور به هم (وجه یک و دو) در مقطع ستون پایین و دو وجه دیگر ستون بالا (وجه سه و چهار) جوش داده و ستون جدید را بر روی ستون قبلی قرار می‌دهیم و جوشکاری اولیه را بعد از شاقول نمودن ستون جدید انجام خواهیم داد.

اجرای گروت بین پی و صفحه ستون

گاهی قرار دادن صفحه ستون بعد از بتن ریزی پی صورت می‌گیرد. به همین دلیل برای اینکه صفحه ستون کاملاً به پی متصل شود و هیچ فاصله‌ای بین صفحه ستون و پی به وجود نیاید، باید از مایه‌ای به نام گروت استفاده شود تا صفحه زیر ستون صاف و یکدست و مقاوم باشد.

گروت ماده‌ای است که مقاومت بسیار بالایی داشته و در برابر گرما و سرما اندازه آن کم و زیاد نمی‌شود. گروت ماده مناسبی برای استفاده در زیر صفحه ستون است. حداکثر مقداری که می‌توان از گروت در فواصل بین پس و صفحه ستون اجرا کنیم 2/5 سانتی‌متر است.

انواع صفحه ستون و قیمت آن

انواع صفحه ستون از نظر بارهای وارده به سه نوع کلی تقسیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

 1. صفحه ستون‌‌هایی که در سیستم‌های مهاربندی برای ستون‌های خارج از شبکه خرپایی اجرای می‌شوند و صرفا متحمل نیروی محوری حاصل از بارهای ثقلی می‌باشند.
 2. صفحه ستون‌هایی که در سیستم‌های مهاربندی برای ستون‌های داخل شبکه خرپایی اجرا می‌شوند، این صفحه ستون‌ها متحمل بار محوری و نیروی برشی می‌باشند.
 3. صفحه ستون‌هایی که در سیستم‌های قاب خمشی بوده و اتصال آن‌ها به ستون گیردار است و متحمل نیروی محوری، نیروی برشی و لنگر خمشی می‌باشند.

می‌توانید از طریق سامانه ثبت درخواست کارگشا برای اجرای بولت گذاری و نصب صفحه ستون و سایر خدمات ساختمانی خود بهترین کارشناس و متخصص را بیابید و رایگان استعلام قیمت بگیرید.

ما سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا هستیم و با فراخوان متخصصین واجد شرایط و اخذ ضمانت از آنها، امکان رفع نیازهای یکایک هموطنان عزیزمان را در حوزه ساخت، بازسازی، تعمیر ونگهداری ساختمان ها مهیا کرده‌ایم. ما در معرفی، تعیین قیمت، اجرا فنی و نظارت بر حسن عملکرد متخصصین به نحوی اقدام کرده‌ایم که صرفه و صلاح شما کاملا رعایت شده و به روشی مطمئن و شفاف، درخواست شما اجرا خواهد شد.

از تخفیف‌ها و جدیدترین‌های ‌کارگشا باخبر شوید:

logo-samandehi
پل ارتباطی
تهران، بلوار قیطریه، نبش خیابان نامی، پلاک ۱، واحد ۵

کليه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آینده پژوهان نوآور کارگشا است.