• 1
  پاسخ به سوالات
 • 2
  انتخاب متخصص دلخواه
 • 3
  توافق قیمت با متخصص
 • 4
  اتمام پروژه

نقشه برداری

انواع خدمات نقشه برداری، معرفی بهترین نقشه بردار، هزینه نقشه برداری، ثبت درخواست آنلاین خدمات نقشه برداری

یکی از اولین مراحل احداث هر سازه‌ای روی زمین نقشه برداری محل آن است. نقشه برداری یکی از گرایش‌های مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد است. در این قسمت به انواع نقشه برداری، معرفی روش‌های نقشه برداری، معرفی شرکت‌های نقشه برداری و برآورد هزینه آن برای ساخت سازه‌های مختلف ارائه شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

نقشه برداری

نقشه برداری (Surveying) به روند تحلیل و ثبت اطلاعات سطحی و عوارض کره زمین برای کمک به ترسیم نقشه برای کاربری‌هایی در زمینه‌های نظامی، دریایی، تعیین مرزها، نقشه‌های شهری و روستایی، نقش‌های معابر، ثبت املاک و … گفته می‌شود.

مهندسی نقشه برداری چیست؟

آنچه که مهندسان امروز به نقشه برداری اطلاق می‌کنند واژه ژئوماتیک است. ژئوماتیک به معنای مهندسی زمین است که گرایش‌های نقشه برداری زمینی (land surveing)، ژئودزی، سنجش از راه دور، کاداستر، GIS  و فتوگرامتری را در برمی‌گیرد.

مهندسی نقشه برداری رشته‌ای است که به مباحث مربوط به روش‌های مختلف جمع آوری اطلاعات زمینی به منظور تهیه نقشه برای کاربران مختلف از روش‌های متفاوت می‌پردازد. لزوم تهیه نقشه برای فعالیت‌های عمرانی نظیر احداث راه‌ها، خطوط انتقال نیرو و آب، احداث تونل و مترو و موارد دیگر از ضروری‌ترین پارامتر است.

انواع روش‌های نقشه برداری

در گذشته تنها راه نقشه برداری، با استفاده از دوربین نقشه برداری بود ولی امروزه راه‌های دیگری هم مانند نقشه برداری هوایی و نقشه برداری ماهواره‌ای هم پا به میدان گذاشته‌اند که در ادامه به هر کدام از آن‌ها پرداخته می‌شود.

نقشه برداری زمینی

نقشه برداری زمینی به برداشت سطحی اطلاعات مربوط به بخش‌های خشکی کره زمین که شامل تمامی عوارض و پستی‌ها و بلندی‌ ها است، گفته می‌شود.

در دانشگاه نقشه برداری زمینی که از اصول اولیه است آموزش داده می‌شود و برای رسیدن به انواع روش‌های دیگر باید در این مرحله تخصص کافی به دست آورده شود. ناگفته نماند که تهیه نقشه‌های فتوگرامتری و کارتوگرافی مستلزم یادگیری دقیق نقشه برداری زمینی است و نقشه بردار زمینی در تمام امور و فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی، راه‌سازی، سدسازی، نقشه برداری معدن و… حضور دارد.

نقشه برداری هوایی

نقشه برداری هوایی یا فتوگرامتری روشی است که در آن با استفاده از عکس‌های گرفته شده از سطح زمین که توسط هواپیما، بالگرد، پهباد و… تهیه شده اند، نقشه تهیه می‌شود. تهیه نقشه‌ها از روی عکس‌های هوایی با استفاده از پریوسکوپ برای تهیه این نقشه‌ها و نرم افزارهایی انجام می‌شود.

نقشه‌های تهیه شده توسط عکس هاس هوایی معمولاً در مقیاس‌های بزرگ و منطقه ای انجام شده و برای نقشه‌های نظامی، راه سازی، شهرسازی، جغرافیایی و زمین شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقشه برداری ماهواره‌ای و فضایی

نقشه برداری ماهواره‌ای با استفاده از ماهواره‌هایی که در مدار زمین قرار دارند انجام می‌شود. در این روش اطلاعات سطحی و زیر سطحی تا عمق مشخص با استفاده از سنجنده یا گیرنده‌هایی که به ماهواره متصل هستند ثبت و ارسال می‌شود.

در این روش داده‌های ثبت شده توسط نرم افزارهایی تحلیل شده و با دیگر اطلاعات تلفیق شده و در نهایت با توجه به نیاز کارفرما، نقشه‌ها به صورت دیجیتالی و کاغذی تهیه می‌شوند.

انواع نقشه برداری

وقتی صحبت از انواع روش‌های نقشه برداری به میان می‌آید، انواع نقشه برداری با توجه به اهدافی که از آن مورد انتظار است نیز هم باید در بحث گنجانده شود، لذا در ادامه به انواع نقشه برداری پرداخته شده است.

نقشه برداری نظامی

هدف از این نوع نفشه برداری تعیین اطلاعات جغرافیایی کشورها، نقشه‌های پوششی از فعالیت‌های نظامی، تعیین مرزهای کشوری و… است و معمولاً از روش هوایی و ماهواره‌ای برای تهیه نقشه‌ها استفاده می‌شود.

نقشه برداری توپوگرافی

هدف شناسایی ویژگی‌های فیزیکی زمین نظیر پستی‌ها وبلندی‌ها، عوارض موجود بر روی سطح زمین و ... است که معمولاً از سوی سازمان زمین شناسی و جغرافیایی انجام می‌شود و از روش‌های هوایی برای تهیه نقشه استفاده می‌شود.

نقشه برداری زیرزمینی

هدف حفاری زمین به منظور طراحی تونل‌ها،معادن، حفاری چاه‌ها، ایجاد رمپ و.. بوده و در سطح مهندسی جهانی به مهندسی ژئوماتیک شهرت دارد.

نقشه برداری ثبتی (کاداستر)

در نقشه برداری ثبتی هدف حفظ ارزش‌های حقوقی ملک بوده و در واقع تشخیص مرزهای سند خانه‌ها، اراضی کشاورزی و… جهت نشان دادن حقوق ملکیت شخص است. سازمان ثبت اسناد کشور و دادگستری‌ها با توجه به دعاوی پیش آمده کارفرمای این نوع نقشه برداری هستند.

یکی از مبحث‌های مهم در رابطه با نقشه برداری کاداستر مربوط به تهیه نقشه یو تی ام (utm) است زیرا برای تهیه نقشه‌های تک برگ لازم است نقشه یو تی ام عرصه ملک تهیه شود که خود جزو وظایف نقشه بردار کارشناس رسمی دادگستری است.

نقشه برداری شهری و روستایی

در نقشه برداری شهری و روستایی هدف ترسیم تمامی عوارض طبیعی و ساخته شده توسط انسان است که ترسیم ساختمان‌ها، پوشش‌های گیاهی نظیر درختان، مسیرهای رفت و آمد و… در آن در نظر گرفته می‌شود و شهرداری‌ها، استانداری‌ها و بخش داری‌ها کارفرمای عمده این نوع نقشه‌ها هستند.

نقشه برداری مسیر

در نقشه برداری مسیرها هدف ترسیم معابر شهری و روستایی، راه‌های ارتباطی بین آنها، خطوط انتقال نیرو، گاز، برق، تلفن و… است و معمولاً ادارات دولتی و خصوصی نظیر اداره گاز، آب، برق و ... کارفرمای تهیه این نقشه‌ها هستند.

نقشه برداری هیدوگرافی

نقشه براری هیدورگرافی یا آبی در واقع مجموعه روش‌هایی جهت شناسایی عوارض آبی نظیر دریاها، دریاچه‌ها، تالاب‌ها، رودخانه‌ها، مسیل‌های آبی،چاه‌های آب، تعیین عمق بستر دریاها جهت تسهیل در رفت و آمد کشتی‌ها، تهیه نقشه‌های بستر اقیانوس و .. است. سازمان اقیانوس شناسی، سازمان کشتیرانی و موسسه های نظامی در دسته کارفرمایان این نوع نقشه برداری هستند.

کاربرد نقشه برداری

نقشه برداری در صنایع و سازمان‌ها و مشاغل مختلف کاربرد دارد اما مهم‌ترین کاربرد آن که در این قسمت باید در نظر گرفته شود؛ نقشه برداری ساختمان و زمین است که در آن قصد احداث سازه ای دارند و جزء نقشه برداری زمین دسته بندی می‌شود و شرکت‌های زیادی در حال ارائه خدمات آن هستند.

جستجو و یافتن آنلاین نقشه بردار ساختمان از طریق کارگشا چه مزیت‌هایی دارد؟

در صورت یافتن متخصصین نقشه بردار از طریق کارگشا از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوید:

 • استفاده از خدمات آنلاین
 • صرفه جویی در زمان
 • یافتن یک متخصص نقشه بردار ساختمان ماهر در نزدیکی شما
 • امکان دیدن نمونه کارهای اجرا شده‌ قبلی در کمترین زمان
 • امکان دیدن نظرات کارفرماهای قبلی نسبت به متخصص مورد نظر
 • تعیین روز و ساعت مراجعه متخصص به پروژه توسط شما
 • امکان استفاده از خدمات پشتیبانی کارگشا
 • استعلام قیمت رایگان نقشه برداری ساختمان

ما سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا هستیم و با فراخوان متخصصین واجد شرایط و اخذ ضمانت از آنها، امکان رفع نیازهای یکایک هموطنان عزیزمان را در حوزه ساخت، بازسازی، تعمیر ونگهداری ساختمان ها مهیا کرده‌ایم. ما در معرفی، تعیین قیمت، اجرا فنی و نظارت بر حسن عملکرد متخصصین به نحوی اقدام کرده‌ایم که صرفه و صلاح شما کاملا رعایت شده و به روشی مطمئن و شفاف، درخواست شما اجرا خواهد شد.

از تخفیف‌ها و جدیدترین‌های ‌کارگشا باخبر شوید:

logo-samandehi
پل ارتباطی
تهران، بلوار قیطریه، نبش خیابان نامی، پلاک ۱، واحد ۵

کليه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آینده پژوهان نوآور کارگشا است.