• 1
  پاسخ به سوالات
 • 2
  انتخاب متخصص دلخواه
 • 3
  توافق قیمت با متخصص
 • 4
  اتمام پروژه

تعمیر و نگهداری فضای سبز و روفگاردن

خدمات تعمیر و نگهداری فضای سبز و روفگاردن، معرفی بهترین تعمیرکاران فضای سبز و روفگاردن، هزینه تعمیر و نگهداری فضای سبز و روفگاردن، ثبت درخواست آنلاین خدمات تعمیر و نگهداری فضای سبز و روفگاردن

فضای سبز محیط زیبایی برای هر ساختمانی می‌تواند باشد اما نباید از نگهداری آن غافل شد. تعمیر و نگهداری فضای سبز از جمله روف گاردن اصول و نکات خاص خود را دارد.

کنار هم قرار گرفتن گیاهان

در طراحی یک فضای سبز اصولی، زیبا و کارا گیاهان را می‌شود به چهار صورت کشت کرد تکی، خطی، گروهی یا توده‌ای چهار روش کشت هستند و هر کدام از این مدل‌ها اثر متفاوتی را در بیننده القا می‌کند.

 کاشت تکی یا تأکیدی

در این روش، کاشت تنها یک درخت یا درختچه که دارای ویژگی‌های خاص خود مثل نوع عادات و رشد غیر معمول و جالب نسبت به دیگر گیاهان در فضای سبز دارد می‌تواند نظر بیننده را به خود جلب کرده و استفاده به‌جا از آن می‌تواند از یکنواختی و تکرار جلوگیری کند.

اما اگر تعداد زیادی از گیاهان تاکیدی در کنار هم قرارداده شود باعث بهم ریختگی بصری در طراحی می‌شود. ارغوان، ابریشم، باران طلایی، سه رنگ، انواعی از کراتوس‌ها، سدروس‌ها، کاج‌ها، نوئل‌ها، ماگنولیای تابستانه از جمله گلهای تاکیدی هستند که در طراحی فضای سبز از آنها استفاده می‌شود.

نگهداری از فضای سبز در فصول مختلف

بهار

شخم سطحی و کندن علف‌های هرز، استفاده از کودهای شیمیایی زیر نظر کارشناسان، حذف سرشاخه‌های خشکییده و پاجوش‌ها و نرک‌ها، توجه به نکات ارائه شده توسط کارشناسان جهت مبارزه با سرمای بهاره، بازدید از تنه درختان که ممکن است توسط برخی جوندگان مانند موش‌ها و خرگوش‌ها آسیب دیده باشند، توجه به مسئله آبیاری با توجه به افزایش تدریجی دما، جمع آوری کلیه زواید گیاهی خشک شامل: برگ و سرشاخه‌های خشک و...،مشاوره با کارشناسان جهت مبارزه با آفات و بیماریهاترجیحا بدون استفاده از سموم شیمیایی، استفاده از گرده افشان‌ها به منظور مدیریت گرده افشانی

تابستان

آبیاری منظم درختان با توجه به نیاز آبی، استفاده از کودهای محلول در زمان آبیاری، استفاده از قیم در صورت خمیدگی درختان میوه، تنک کردن میوه‌های اضافی زیر نظر کارشناسان، وجین علف‌های هرز، کنترل آفات و بیماری‌ها زیر نظر کارشناسان، چیدن میوه اصولی، جمع آوری ضایعات و میوه‌های ریخته شده پای درخت

فصل پاییز

کاهش میزان دوره آبیاری، وجین علف‌های هرز، برداشت اصولی میوه، جمع آوری ضایعات خشکیده، هرس درختان، شخم عمیق و کوددهی

زمستان

طوفان زمستان می‌تواند خسارات زیادی به درختان و درختچه‌ها وارد کند گاهی اوقات باعث شکسته شدن شاخه‌ها می‌شود. در یک دوره کوتاه شما می‌توانید یک شی پلاستیکی و در طولانی مدت گیاهان زنده را برای بادشکن انتخاب کنید(بعضی سروها خیلی سریع الرشد هستند پس می‌توانید از آنها بعنوان بادشکن استفاده کنید). از گیاهان مقاوم به باد می‌توان از زرشک، افراچناری، شمشاد توپی، کتناستر، آیلکس، برگ نو، خاس و رزماری را نام برد.

آبیاری فضای سبز

درختان و درختچه‌های جدید در فصل اول کشت، بدون آبیاری منجر به شکست است زیرا آن‌ها نمی‌توانند آب کافی جذب کنند و زمان مورد نیاز است تا ریشه آنها در خاک توسعه پیداکند. مکان جدید بایدهمانند محیط رشد گیاه باشد.

 در آب‌وهوای خشک هفته‌ایی یک بار، البته باروند افزایش گرما در تهران و دیگر شهرها دو بار در هفته بصورت کامل الزامی است ولی اگر خاک ما زهکش مناسبی داشته باشد یک آبیاری سبک بصورت آبپاش هرروز انجام شود. عمل آبیاری برای درختان و درختچه‌های جدید دوبرابرمقدارگفته شده توصیه می‌شود. در هنگام آبیاری به این نکته توجه داشته باشید که آب تمام خاک اطراف ریشه را خیس کند. چند تکنیک برای این عمل وجود دارد:

 یک لوله پلاستیکی را در یک زاویه داخل خاک کنید این لوله باید در محدوده رشد ریشه قرار بگیرد. لوله را باسنگ ریزه پرکنید تا از ورود آشغال جلوگیری شود. روش دیگر این است که با فاصله 30 سانتی‌متری از گیاه یک چاله ایجاد کنیم تا آب زمان کافی برای خیساندن خاک که مورد نیاز ریشه است را داشته باشد. روش پیچیده‌تر استفاده از شلنگ و نازل قطره چکان است(سیستم آبیاری قطره‌ایی).

کود دهی گیاهان

ترکیب شیمیایی و درصد خلوص کودهای مختلف حاوی عناصرمتفاوتند. این تفاوت‌ها در مورد مصرف، نحوه پخش، زمان کود دهی و اثر بخشی کودها تاثیر بسیار مهمی دارند. بنابراین شناخت کافی از انواع کودهای شیمیایی قبل از انتخاب و یا مصرف آن‌ها ضرورت دارد.

ازت، فسفر، پتاس، کلسیم، منیزیم، گوگرد و غیره جملگی کودهای شیمیایی هستند که در مواقع لزوم می‌توان به مقدار اندک از آن‌ها استفاده کرد. دسته دیگری از کودها که بیشتر به عنوان مکمل غذایی در گیاهان شناخته شده و مواد غذایی درجه دوم محسوب می‌شوند و فقط در زمان‌هایی که کمبود آن در بین گیاهان در فضای سبز احساس شد باید مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از آهن، روی، منگنز و ....

نوع دیگری از کودهای مورد استفاده برای گیاهان و علف‌ها و سایر نباتات در فضاهای سبز شهری کودهای حیوانی هستند که دارای ارزش غذایی چندانی نبوده و بیشتر به خاطر بهبود خواص فیزیکی خاک و بالا بردن قدرت نگهداری آب مورد مصرف قرار می‌گیرند.

هرس پاکسازی زمستانه

این هرس با هدف نگهداری اندازه درخت در حد مطلوب و جلوگیری از رشد بیش از حد و تراکم بالای شاخه­‌ها با اهداف زیر صورت می‌پذیرد:

 • حذف شاخه‌های خشکیده، بیمار، ضعیف و شکسته
 • حذف شاخه‌های مزاحم که می‌تواند برای عابرین مشکل ساز باشد.
 • حذف شاخه‌های روی هم افتاده بدلیل سنگینی و شاخه‌های خمیده.
 • خلوت کردن قسمت داخلی درخت برای جذب بهتر نور و رفت‌وآمد هوا در لابه لای شاخه‌ها.
 • تحریک گلدهی در گیاهان و درختان و درختچه‌ها.
 • کمک به ایجاد شادابی و جوان سازی درختان و درختچه‌ها.

نکات مهم در هرس فضای سبز

هنگام هرس توجه به نکات زیر ضروری است:

 • به همراه داشتن لوازم و وسایل هرس که شامل قیچی باغبانی، اره دستی، اره تلسکوپی، شمشادزن دستی، شمشادزن موتوری و نیز نردبان بالابر، چسب پیوند و ... از موارد اصلی نگهداری فضای سبز می‌باشد.
 • داشتن ابزار مناسب برای ایجاد سطح برشی صاف و یکنواخت.
 • توجه به پاکی و تمیزی وسایل هرس قبل و بعد از انجام کار.
 • حذف کامل شاخه‌های فرعی و صاف نمودن آن و توجه به ساقه‌ها و شاخه‌های باقیمانده.
 • استفاده از چسب باغبانی برای پوشش، بعد از هرس و بریدن شاخه‌هایی که قطر آن بیشتر از 5 سانتی‌متر باشد.
 • قطع شاخه‌های قطور با سه برش. برش اول از زیر شاخه به فاصله حدود 15 سانتی‌متر از شاخه اصلی به طوریکه 3/1 قطر شاخه قطع گردد. برش دوم از روی شاخه به فاصله 25-22 سانتی‌متر از شاخه اصلی و برش سوم از محل collar (برجستگی انتهای شاخه دارای قطرکمتر) بطوریکه شاخه به طور کامل از شاخه اصلی جدا شود.
 • در صورتی که محل collar مشخص نباشد برای تعیین محل قطع، ابتدا یک خط فرضی موازی با تنه در نظرگرفته و با در نظر گرفتن زاویه این خط فرضی با ridge (برجستگی بین دو شاخه)، خط فرضی دوم با زاویه برابر بر روی شاخه ای که قرار است قطع گردد در نظر گرفته می‌شود که محل قطع می‌باشد.

زمان هرس درختان و درختچه‌های زینتی فضای سبز شهری

•  هرس زمستانه (هرس سیاه)

بهترین زمان انجام این نوع هرس زمانی است که گیاه تمام برگ و بار خود را از دست داده و به اصطلاح در خواب زمستانی قرار دارد. اواخر فصل سرما مناسب‌ترین زمان برای انجام این کار است.

•  هرس تابستانه (هرس سبز)

این نوع هرس را می‌بایست در فصل رشد انجام داد و قسمت‌هایی از گیاه چون نرک‌ها، پاجوش‌ها و گل‌ها و میوه‌های خشکیده را از گیاه جدا کرد.

هرس و تربیت اولیه نهال:

هرس درختان در فضاهای سبز شهری در درجه اول باید توسط فردی متخصص انجام پذیرد چراکه اهمیت ندادن به این مهم می­تواند ضربات جبران ناپذیری به درختان و گیاهان در فضاهای سبز شهری وارد کرده و اصلاح آن مستلزم هزینه‌های زیاد و وجود یک کارشناس است تا بتواند طی چند سال درخت آسیب دیده را ترمیم و به حالت اولیه باز گرداند. هرس اینگونه درختان با هرس درختان میوه کاملاً متفاوت می‌باشد.

کود دهی گیاهان فضای سبز

بنا به نیاز خاک و گیاه انواع کودی که گیاهان فضای سبز نیاز دارند عبارتند از: ازت، فسفر، پتاس، کلسیم، منیزیم و گوگرد و … عواملی از قبیل نوع و مرحله رشد گیاه، نوع کود و آب و هوای منطقه، زمان کود پاشی را مشخص می‌کند.


جستجو و یافتن آنلاین متخصصین تعمیر و نگهداری فضای سبز از طریق کارگشا چه مزیت هایی دارد؟

در صورت یافتن متخصصین تعمیر و نگهداری فضای سبز از طریق کارگشا از مزایای زیر بهره مند می شوید:

 • استفاده از خدمات آنلاین
 • صرفه جویی در زمان
 • یافتن یک متخصص تعمیر و نگهداری فضای سبز ماهر در نزدیکی شما
 • امکان دیدن نمونه کارهای اجرا شده‌ قبلی در کمترین زمان
 • امکان دیدن نظرات کارفرماهای قبلی نسبت به متخصص مورد نظر
 • تعیین روز و ساعت مراجعه متخصص به پروژه توسط شما
 • امکان استفاده از خدمات پشتیبانی کارگشا
 • استعلام قیمت رایگان تعمیر و نگهداری فضای سبز

ما سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا هستیم و با فراخوان متخصصین واجد شرایط و اخذ ضمانت از آنها، امکان رفع نیازهای یکایک هموطنان عزیزمان را در حوزه ساخت، بازسازی، تعمیر ونگهداری ساختمان ها مهیا کرده‌ایم. ما در معرفی، تعیین قیمت، اجرا فنی و نظارت بر حسن عملکرد متخصصین به نحوی اقدام کرده‌ایم که صرفه و صلاح شما کاملا رعایت شده و به روشی مطمئن و شفاف، درخواست شما اجرا خواهد شد.

از تخفیف‌ها و جدیدترین‌های ‌کارگشا باخبر شوید:

logo-samandehi
پل ارتباطی
تهران، بلوار قیطریه، نبش خیابان نامی، پلاک ۱، واحد ۵

کليه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آینده پژوهان نوآور کارگشا است.