• 1
  پاسخ به سوالات
 • 2
  انتخاب متخصص دلخواه
 • 3
  توافق قیمت با متخصص
 • 4
  اتمام پروژه

اجرای سقف دال بتنی

خدمات اجرای سقف دال بتنی، معرفی بهترین مجریان سقف دال بتنی، هزینه اجرای سقف دال بتنی، ثبت درخواست آنلاین اجرای سقف دال بتنی

سقف دال بتنی (Dale) به گروهی از سقف‌های بتنی گفته می‌شود که با استفاده روش از آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی اجرا می‌شوند. سقف پیش تنیده، سقف کوبیاکس، سقف یوبوت و سقف وافل از انواع سقف دال بتنی محسوب می‌شوند. در این مقاله از کارگشا با ما همراه باشید تا درباره اجرای سقف دال بتنی تخت، با تیر، یک‌طرفه و دوطرفه بیشتر بدانید و مجریان آن‌ها را پیدا کنید.

سقف دال بتنی‌ چیست؟

سقف دال بتنی یک عضو سازه‌ای در ساختمان‌های امروزی است که معمولاً دارای ضخامتی بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر بوده و عمدتاً در سقف طبقات به کار برده می‌شوند. دال‌های بتنی علاوه بر ساخت سقف در اجرای بخش‌های دیگری از ساختمان نیز به کار برده می‌شوند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

از دال‌های نازک‌تر به عنوان سنگ‌فرش استفاده می‌شود؛ همچنین در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و صنعتی، هنگام ساختن طبقه همکف، از پی و یا خاک زیر ساختمان، به عنوان تکیه‌گاه برای دال‌های بتنی ضخیم استفاده می‌شود و در ساخت سقف در آسمان‌ خراش‌ها نیز با قرار دادن دال‌های بتنی پیش‌ساخته کم‌ ضخامت در بین قاب‌های فولادی، سقف هر یک از طبقات را اجرا می‌کنند.

تفاوت دال بتنی یک‌طرفه و دال بتنی دوطرفه چیست؟

یک سطح به شکل مستطیل شکل با طول و عرض مشخص را تصور کنید. اگر نسبت طول به عرض در سطح مستطیلی ما کمتر از ۲ باشد دال دوطرفه و اگر این نسبت بزرگتر یا مساوی ۲ باشد دال یک‌طرفه عمل خواهد کرد.

در مسیر انتقال بارهای وارده به دال یک‌طرفه و دوطرفه تفاوت عملکردی وجود دارد. در دال یک‌طرفه بارها در جهت طولی و در دال دوطرفه در هر دو جهت منتقل خواهند شد.

علاوه بر عملکرد بارهای وارده به سقف در دو دال بتنی یک‌طرفه و دوطرفه، از نظر ساختاری هم این دو سقف با هم تفاوت دارند. در دال یک‌طرفه فقط در‌ جهت طولی و دال دوطرفه در هر دو جهت آرماتور خمشی اجرا می‌شود.

طراحی آرماتورها در سقف دال بتنی یک‌طرفه و دوطرفه

در دال‌های یک‌طرفه، لنگر مقاوم تقویتی، تنها در جهت کوتاه لازم است؛ زیرا لنگر در محور کوتاه آن چنان دارای مقدار کمی است که می‌توان از آن صرف نظر نمود. درصورتی‌که نسبت طول جهت بلند دال به جهت کوتاه‌تر، بیشتر از ۲ باشد، می‌توان دال را به صورت یک‌طرفه در نظر گرفت.

اما در دال‌های دوطرفه، در هر دو جهت، به لنگر مقاوم تقویتی نیاز است. اگر نسبت طول جهت بلند به کوتاه، کوچک‌تر از ۲ باشد، آنگاه باید لنگر هر دو جهت را در طراحی بررسی کرد.

سقف دال بتنی تخت و همراه با تیر

دال‌های بتنی می‌توانند بدون تیر (تخت) یا همراه با تیر اجرا شوند. ازآنجایی‌که اجرای دال بتنی تخت نسبت به دال بتنی همراه با تیر پیچیدگی کمتری دارد. از آن استقبال بیشتری می‌شود.

دال بتنی تخت و با تیر هر دو از انواع دال بتنی دوطرفه هستند و معمولاً برای اجرای سقف ساختمان‌های با اسکلت بتنی به کار برده می‌شوند. ر.ش اجرای آن‌ها در ادامه توضیح داده شده است.

نحوه اجرای سقف بتنی در محل پروژه

برای اجرای سقف دال بتنی لازم است عملیات ساختمانی تا مرحله اجرای ستون و رسیدن به گیرش نهایی و یا اجرای تیرها تا رسیدن به گیرش نهایی، اجرا شود. سپس به اجرای سقف دال بتنی اقدام شود که مراحل آن در ادامه ارائه شده است.

قالب بندی و شمع گذاری

پس از گیرش نهایی در ستون‌ها و یا احتمالاً تیرها، اگر سقف دال بتنی همراه با تیر اجرا شود، نوبت اجرای سقف می‌رسد. برای این کار لازم است ابتدا قالبی که سقف در آن ساخته می‌شود، آماده شود.

به همین منظور قالب‌هایی چوبی، پلاستیکی یا فلزی مخصوص سقف دال بتنی را بر روی ستون‌ها و تیرها، جاگیری می‌کنند و به منظور پایدار بودن آن‌ها از شمع‌های چوبی یا فلزی استفاده می‌کنند. یک قالب پیوسته برای زیر سقف و قالب‌هایی برای لبه‌های سقف در نظر گرفته می‌شود.

نکته

گاهی هم در اجرای دال بتنی به استفاده از قالب احتیاجی نیست. برای مثال در دال‌های کف که توسط آجر یا دیوارهای پی احاطه شده‌اند، دیوارها به عنوان کناره‌های سینی قالب عمل می‌کنند

آرماتوربندی

با توجه به نقشه‌های اجرایی، آرماتورها یا به صورت یک‌طرفه یا دوطرفه در سقف دال بتنی اجرا می‌شوند. با استفاده از میلگردهای حرارتی که قطر آن‌ها در نقشه‌های اجرایی مشخص شده است، اقدام به اجرای آرماتوربندی برای اجرای سقف دال بتنی می‌شود.

بتن ریزی

پس از اجرای آرماتوربندی، نوبت به بتن ریزی می‌رسد. در بتن ریزی، بتن مورد نظر باید با توجه به نقشه‌های اجرایی طبق عیار مورد نظر ساخته شده باشد و توسط مهندس ناظر بررسی و آزمایش شود.

در حین بتن ریزی استفاده از ویبراتورها برای یکنواخت کردن بتن و خروج هوا از لایه‌های زیرین بتن، لازم است. پس از بتن ریزی نیز باید از بتن نگهداری شود و پس از گیرش اولیه قالب‌ها برداشته شوند و تا گیرش نهایی شمع‌ها برای حفظ پایداری سقف مورد استفاده قرار گیرند.

افزایش مقاومت در دال بتنی با تغییر در طراحی

برای افزایش نسبت مقاومت به وزن دال‌ها، چند روش طراحی وجود دارد. در همه این طرح‌ها، سطح بالایی دال به صورت مسطح و صاف بوده و سطح پایینی نیز به حالت‌های موج‌دار یا دندانه‌دار ساخته می‌شوند.

در موج‌دار که برای ساختن آن معمولاً بتن را در یک سینی فولادی موج‌دار می‌ریزند. در این نوع از دال، مقاومت و خمش در مقابل وزن خود دال مقدار مناسبی دارد. دال موج‌دار را در جهت‌ کوتاه و از سمتی به سمت دیگر استفاده می‌کنند.

دال دندانه‌ای (یک‌طرفه) که مقاومت قابل توجهی در یک جهت دارد و دال کلوچه‌ای (دوطرفه) که در هر دو جهت، دارای مقاومت بالایی است، از دال‌های مقاوم سازی شده به روش طراحی هستند.

مزایای اجرای سقف دال بتنی

 • صرفه جویی در مصرف مصالحی نظیر سیمان، آب، فولاد، سنگدانه‌ها و ...
 • مقاومت در برابر آتش و حرارت بسیار
 • طول عمر آن بالا
 • رفتار این سقف در برابر نیروهای برشی بالا مناسب است
 • در برابر زمین لرزه نسبت به سازه‌های دیگر مستحکم‌تر است
 • دال بتنی نوعی عایق صوتی به شمار می‌رود
 • خزش آن قابل‌قبول بوده و مقاومت برشی و خمشی آن بالاست

معایب اجرای سقف دال بتنی

 • استفاده از آن در ساختمان‌های اسکلت فولادی مرسوم نیست و توصیه نمی‌شود.
 • وزن این سقف نسبت به سایر سقف‌ها بالاتر است.
 • مقاومت کششی دال بتنی پایین است.
 • سرعت اجرای آن نسبت به سایر سقف‌های تیرچه‌ای بالاست.

اجرای سقف دال بتنی در اسکلت فلزی

همانطور که گفته شد یکی از معایب اجرای سقف دال بتنی، عدم اجرای آن با اسکلت فلزی است. البته این به این منظور نیست که سقف دال بتنی را نمی‌توان با اسکلت فلزی اجرا کرد.

معمولاً در بلند مرتبه سازی که از اسکلت فولادی بهره برده می‌شود برای اجرای سقف از دال بتنی پیش ساخته استفاده می‌شود. به این صورت که دال‌ها به صورت پیش‌ تنیده (در کارخانه)، پس کشیده (در محل کارگاه)، یا تنیده‌ نشده تولید می‌شوند و در ادامه روند اجرای سقف در سازه‌های فلزی به کار برده می‌شوند.

ناگفته نماند که لازم است که تکیه‌گاه دال در سازه، از نظر ابعاد به صورت دقیق ساخته شود تا دال پیش‌ ساخته به شکل مناسب در محل خود قرار گیرد.

هزینه اجرای سقف دال بتنی

برای اطلاع از هزینه اجرای سقف دال بتنی و هر مصالح ساختمانی دیگر به بخش «قیمت مصالح و تجهیزات» و همینطور برای اطلاع از قیمت مصالح مورد نیاز برای اجرای سقف دال بتنی و هر اجرای ساختمانی دیگری هم به بخش «مبلغ حقوق و دستمزد» در کارگشا مراجعه کنید.

شرکت‌های فعال در زمینه اجرای سقف دال بتنی

شرکت‌های مجری سقف دال بتنی زیادی در زمینه طراحی و اجرای سقف دال بتنی در ایران و کشورهای منطقه فعالیت دارند که از این بین می‌توان به شرکت‌هایی مانند البرز قالب، ابنیه پایدار، مهانیت و شرکت ثمین سازه اشاره کرد.

البته شرکت‌ها و افراد فعال در این زمینه معتبری هم در کارگشا ثبت نام کرده‌اند که برای مشاهده آن‌ها باید به پروفایل کسب و کار سقف دال بتنی مراجعه کنید. از میان این شرکت‌ها می‌توان به شرکت مدیران سازه و شرکت بنتیک اشاره کرد.

سخن آخر

امیدوارم مقاله حاضر در اجرای سقف دال بتنی برای شما مفید بوده و از آن هنگام بازسازی و ساخت ساختمان استفاده کنید. می‌توانید از طریق سامانه ثبت سفارش کارگشا برای اجرای سقف دال بتنی و سایر خدمات ساختمانی خود بهترین کارشناس و متخصص را بیابید و استعلام قیمت بگیرید.

 

ما سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا هستیم و با فراخوان متخصصین واجد شرایط و اخذ ضمانت از آنها، امکان رفع نیازهای یکایک هموطنان عزیزمان را در حوزه ساخت، بازسازی، تعمیر ونگهداری ساختمان ها مهیا کرده‌ایم. ما در معرفی، تعیین قیمت، اجرا فنی و نظارت بر حسن عملکرد متخصصین به نحوی اقدام کرده‌ایم که صرفه و صلاح شما کاملا رعایت شده و به روشی مطمئن و شفاف، درخواست شما اجرا خواهد شد.

از تخفیف‌ها و جدیدترین‌های ‌کارگشا باخبر شوید:

logo-samandehi
پل ارتباطی
تهران، بلوار قیطریه، نبش خیابان نامی، پلاک ۱، واحد ۵

کليه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آینده پژوهان نوآور کارگشا است.